Лаванда
Лаванда – ефірномаслічна культура, вічнозелений багаторічний чагарник. Вдає із себе кущ заввишки до півметра з могутнім коренем. Вміст ефірного масла в сирій рослині - приблизно 2 відсотки, найбільша концентация якого спостерігається в блакитних квітках. Виростає переважно в Середземноморському регіоні і в Індії. Хоча штучно розводиться в багатьох країнах і з холоднішим кліматом.
Свій хід по світу лаванда почала ще з подачі стародавніх римлян, які використовували її для ароматизації води в термах (лазнях). До речі, і сьогодні існують елітні сауни, в яких воду басейнів ароматизують лавандою.
Сьогодні лаванда широко застосовується у виготовленні косметики і парфюмерії (мило, дезодоранти, духи і так далі).
У Франції, Італії і Іспанії також використовується як приправа до салатів, блюд з баранини і різних супів (блюда посипаються згори порошком лаванди). Є інгредієнтом багатьох алкогольних і безалкогольних напоїв. У деяких країнах лаванда додається в якості ароматизатора до зеленого чаю.
Ароматичні властивості листя і квітів лаванди знайшли своє застосування і в побуті. Запах лаванди не лише освіжає шафи і приміщення, але і добре відлякує міль і комаров.
Лавандове масло володіє заспокійливим ефектом, тому його часто застосовують при мігрені та стресах. Також ефірну олію лаванди, настояну на спирту, використовують для місцевих розтирань при ревматизмі суглобів і невралгічних проявах. Практикується масажистами як основне масажне масло.
Ще одна сфера застосування лаванди - ландшафтний дизайн, де вона застосовується для створення декоративних живоплотів, окремих квіткових композицій в садових діжках, і пожвавлення пейзажів з гравію. Крім того, коренева система лаванди є своєрідним «цементом» для зміцнення укосів і крутих схилів в саду.
Лавандове масло відмінно зарекомендувало себе при використанні в сауні. Після робочого дня, для зняття дратівливості, досить побризкати водою з декількома краплями такого масла на кам'янку в парній і поганий настрій як рукою зніме.
|