Чабрець
Чабрець – багаторічна повзуча рослина з сімейства ясноткових. Має широкий ареал розповсюдження. Росте в Азії, Росії, Україні і на території суміжних з ними держав.
Ефірне масло здобувають з наземної частини рослини, де його міститься близько 1 відсотка. До складу масла входять карвакрол і тімол, що є природними антибіотиками.
Ефірне масло чабрецю володіє яскраво вираженими антисептичними властивостями. Застосовується для лікування широкого спектру захворювань. А саме: захворювань органів дихання (ОРВІ, туберкульоз, кашлюк, астма і т.п.), ревматизму, інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи. Також ефективний при лікуванні дерматозів різної етіології, корости і висипу угрів.
Має стимулюючу дію на центральну нервову систему, у зв'язку з чим чабрец використовується при лікуванні від наркотичної і алкогольної залежності.
У народній медицині настій чабрецю вживають для припинення блювоти, оскільки він нормалізує роботу підшлункової залози і посилює виділення шлункового соку. Також настій чабрецю ефективний при загальних розладах травлення і метеоризмі.
Висушеним та перетертим чабрецем (його трав'янистою частиною) посипають зовнішні рани і виразки.
Окрім лікувальних властивостей чабрець має і гастрономічну цінність. Так, свіжий чабрець використовується при приготуванні різних салатів, а висушений додають в чай. Крім того, чабрець, в якості приправи, додають до м'яса, дичини, рибних блюд і соусів.
Існує також мед з чабрецю. Ті, хто хоч би одного разу пробував чабрецевий мед, надовго запам'ятають його багатий смак і аромат. До речі, при лікуванні застуди, такий мед дозволяє поєднати приємне з корисним. З одного боку мед є вишуканим делікатесом, а з іншої - ефективними ліками.
Приємний аромат ефірного масла чабрецю при використанні в парній, дозволить вам продезинфікувати горло і отримати заряд бадьорості на довгий час.
|